State - INACTIVE

Thursday's High School Results

BASEBALL

Sac-Joaquin Section Playoffs

Division V/Wednesday

Capital Chr. 5, Waterford 1

Capital Chr. wins series, 2-0

Capitol Chr. 002 120 0 -- 5 4 0

Waterford 000 000 1 -- 1 2 2

Bryson, Cordova (4) and Pulley; Russell Longworth, Jordan Goman(6) and C.J. De Deaux. WP -- Cordova. LP -- Longworth.

CAPITOL CHR. (19-7) -- Waterman 2-4, 2b;Bryson 2-3

WATERFORD (22-8) -- De Deaux 1-2, run; Travis Goodwin 1-2.


Mother Lode League

Postseason Awards

Most Valuable Player -- Trevor Miller, Bret Harte

Most Outstanding Player -- Travis Goldberg, Bret Harte

Coach of the Year -- Bob Amerman, Linden

First Team

C Chris Pile, Bret Harte; 1B Jake Mote, Calaveras; 2B Taylor Gold, Summerville; 3B Shaye Brown, Calaveras; SS Nick Lucchesi, Calaveras; OF Dylan Day, Summerville; OF Chris Ussery, Calaveras; Util. James Lagorio, Linden; P Spencer Blim, Amador; P Jesse Jump, Calaveras

Second Team

C Tyrler Seawell, Calaveras; 1B Adam Goggins, Amador; 2B Max Morgan, Linden; 3B Jacob Dentoni, Linden; SS Peter Rajkovich, Linden; OF Mike Adair, Argonaut; OF Scotty Allen, Amador; OF Cody Lane, Bret Harte; Util. Seth Scales, Bret Harte; P Zach Roberson, Summerville; Aaron Gillis, Calaveras

Honorable Mention

Amador: Clayton Daneri, Casey Martinsen, Jesse Moreno, Dylan Temple

Argonaut: Clint Gibson, Art Tressler, Peter Vasilovich

Bret Harte: Colton Ashworth, David Carlon, Andrew Gilbert, Jacob Willis

Calaveras: Doc Atherton, Mark Storm

Linden: Clint Baskin, Jeremy Collins, Howard Knapp

Summerville: Garrett Burns, Zach Clapper, Jonnie Kellogg


Track and Field

Sac-Joaquin Section

Division III/Finals

At Modesto Junior College

(Top 6 advance to Masters Meet)

GIRLS

Team -- Foothill 57, Placer 54, El Dorado 47.5, Hughson 41, Colfax 38, Sierra 35, Bear River 33, Sierra 35.

100 -- Jaymee Kirby (Colfax) 12.72; Raquel Hammond (Lindhurst) 12.75; Shanedra Pitts (Sierra) 12.80; Kendal Nielsen (Bear River) 12.84; Amber Bond (Patterson) 12.89; Julianna Flores (Manteca) 13.08.

200 -- Raquel Hammond (Lindhurst) 26.48; Amber Bond (Patterson) 26.56; Ka'Shay Johnson (Foothill) 26.58; Kendal Nielson (Bear River) 26.61; Jaymee Kirby (Colfax) 26.64; McKenzie Thieler (Calaveras) 26.89.

400 -- Taryn Garza (Modesto Christian) 1:00.19; Kyrah Vaughn (Whitney) 1:00.46; Cauleen Doughty (Placer) 1:01.11; Sami Hawkins (El Dorado) 1:01.57; Thandi Cato (Center) 1:01.77; Dana DeCoste (Bret Harte) 1:02.11.

800 -- Becky Hobby (Hughson) 2:24.7; Rebekah Groen (Modesto Chr.) 2:27.11; Kim Turner (Sonora) 2:27.42; Hannah Peterson (Placer) 2:27.85; Morgan Cavanaugh (Big Valley Chr.) 2:28.16; Martina Rios (Cosumnes) 2:28.34

1,600 -- Becky Hobby (Hughson) 5:16.26; Shannon Harcus (Placer) 5:17.59; Breanna Mitchell (Bear River) 5:27.91; Kaylee Sedler (Bret Harte) 5:29.29; Lizzy Grolle (Sonora) 5:36.28; Kaylie Bates (Capital Chr.) 5:38.47.

3,200 -- Breanne Mitchell (Bear River) 11:42.33; Shannon Harcus (Placer) 11:47.88; sara Howard (Colfax) 12:10.41; Tayler Anderson (Riverbank) 12:15.45; Kelsey Gallegos (Livvingston) 12:17.44; Aubrey Fisher (Hughson) 12:30.91.

100 IH -- T'Keyeh Birkley (Foothill) 14.73; Dylan Swisley (Placer) 15.31; Kasey Fisher (Hughson) 15.74; Cora Harms (El Dorado) 15.75; Andrea Severson (Colfax) 16.32; Courtney Whitlock (Sierra) 16.58.

300 LH -- T'Keyeh Birkley (Foothill) 44.92; Julianne Curtis (Golden Sierra) 46.92; Andrea Severson (Colfax) 47.08; Courtney Whitlock (Sierra) 47.77; Kasey Fisher (Hughson) 47.81; Jasveen Brar (Central Valley) 48.49.

400 relay -- Foothill 49.59; Colfax 50.98; Sierra (Courtney Whitlock, Taylor Wilson, Rebacca Whitlock, Shanedra Pitts) 51.16; Oakdale (Emily Coleman, Taya Sebring, Jaci Powell, Kristen Hoy) 51.65; Placer 51.66; El Dorado 52.43

1,600 relay -- Foothill 4:06.40; Placer 4:08.51; Oakdale (Kim Linder, Jaci Powell, Sara Aguayo, Kristen Hoy) 4:13.56; Golden Sierra 4:14.05; Whitney 4:16.36; Bear River 4:17.06.

Pole vault -- Dylan Swisley (Placer) 10-6; Kasey Fisher (Hughson) 10-0; Courtney Arce-Jaeger (Bret Harte) 9-3; Amber Bond (Patterson) 9-0; Shelby Line (El Dorado) 9-0; Emily Hobbs (Ripon) 9-0.

Discus -- Lindsay Machado (El Dorado) 130-10; Jennifer Fields (East Union) 120-3; Alyssa Manning (Rio Linda) 113-5; Cristina Westover (Sierra) 112-9; Lindsey Stilphen (Amador) 109-0; Lyndsey Carroll (El Dorado) 105-9.

Triple jump -- Jaci Powell (Oakdale) 35-0; Cora Harms (El Dorado) 34-5.5; Courtney Arce-Jaeger (Bret Harte) 33-10; Kasey Fisher (Hughson) 33-9.5; Morgan McFaddin (Hilmar) 33-9.25; Tina Lance (Foothill) 33-2.


BOYS

Team -- Placer 66, Center 45, Highlands 38, Livingston 36, Oakdale 34, Riverbank 34.

100 -- Anthony Smith (Foothill) 11.07; Donovan Wallace (Riverbank) 11.09; Robert Garvin (Highlands) 11.21; Cameron Mikell (Rio Linda) 11.21; Zach Graves (Whitney) 11.30; David Biscivic (Central Catholic) 11.31.

200 -- Donovan Wallace (Riverbank) 22.67; Zach Graves (Whitney) 22.68; Anthony Smith (Foothill) 22.68; David Biscivic (Central Catholic) 22.75; Robert Garvin (Highlands) 23.08; Casey Evett (El Dorado) 23.12.

400 -- Jake Hummel (Calaveras) 50.00; Max Halvorsen (Placer) 51.99; Tyler Linarez (Lincoln) 52.17; Nick Morgan (Sonora) 52.19; Chandler Morrison (Central Catholic) 52.45; Jarrell Whipple (El Dorado) 52.89.

800 -- Lucas Stancliff (Placer) 2:00.24; Chris Nunez (Riverbank) 2:00.69; Jurrell Davis (Lindhurst) 2:02.48; Louis Lazar (Placer) 2:02.95; Patrick Wiseman (Center) 2:04.09; Trevor Williams (Center) 2:04.30.

1,600 -- Lucas Stancliff (Placer) 4:32.59; John Bowers (Sierra) 4:35.9; Clay Campbell (Placer) 4:35.96; Patrick Wiseman (Center) 4:36.19; Juan Segundo (Livingston) 4:36.29; Joey Wall (Amador) 4:36.81.

3,200 -- Nathan Jackson (Big Valley Chr.) 9:55.01; Alberto Alvarez (Weston Ranch) 9:55.23; Alex Reyes (Riverbank) 10:03.97; Juan Segundo (Livingston) 10:04.17; Michael Morgan (Colfax) 10:04.80; Cody Freeman (Calaveras) 10:05.69.

110 HH -- Angell Mayfield (Weston Ranch) 14.55; AJ Romine (Rio Linda) 14.76; Matt Wooding (Livingston)15.33; Thomas Lovell (Center) 15.51; Tyler Murdoch (Oakdale) 15.73; Chris Jacobs (Summerville) 15.91.

300 IH -- AJ Romine (Rio Linda) 39.50; Chris Jacobs (Summerville) 41.12; Matt Wooding (Livingston) 41.19; Dylan Crabtree (Center) 41.54; Nelson Mishler (Golden Sierra) 41.71; Rodrigo Lopez (Livingston) 41.84.

400 relay -- Foothill 43.42; Center 43.6; Whitney 44.0; Oakdale (Isaiah Borba, Nate Madsen, Nicky Batteate, Juan Gonzalez) 44.34; Highlands 44.47; Linden 44.63

1,600 relay -- Placer 3:26.08; Oakdale (John Brunk, Isaiah Mendez-Borba, Nicky Batteate, Daniel Linder) 3:27.16; Center 3:28.10; El Dorado 3:29.30; Calaveras (Jake Hummel, Garret Fisk, Javan Bowsher, Cody Jones) 3:29.77; Sierra (Jonathan Scherry, Ryan Erion, Zolton Knapps, Reuben Lopez) 3:30.78.

High jump -- Darius Bell (Highlands) 6-7; Mark Bejaran (Central Valley) 6-4; Josh Gehring (Oakdale) 6-2; Grant Widmer (Sierra) 6-0; Manuel Perez (Linden) 6-0; Kris McIntosh (Argonaut) 6-0.

Triple jump -- Darius Bell (Highlands) 45-3.75; Eric Cummings (Center) 45-3; Brett Crider (Placer) 44-6.5; Josh Lyons (Center) 43-6.5; John Brunk (Oakdale) 43-0.25; Austin Alvarez (Linden) 42-3.

Shot put -- Albert Millan (Livingston) 54-3; Tucker Weathers (Bret Harte) 50-6.5; Matt Post (Whitney) 48-3; Anthony Cox (Foothill) 47-6.5; Justin Armstrong (Oakdale) 47-0; Raul Millan (Livingston) 46-4.5.

  Comments