State

Prep Track and Field Results

Track and Field

Sac-Joaquin Section Masters/Trials

At Hughes Stadium-Sacramento

(Trials/Top 9 to finals)

GIRLS

100 — 1 Monikkia White (Vallejo) 11.78; 13 Tenisha Eastman (Buchach Colony) 12.68; 17 Shanedra Pitts (Sierra) 12.81; 20, Amber Bond (Patterson) 12.93; 22 Julianna Flores (Manteca) 13.09.

200 — 1 Monikkia White (Vallejo) 24.31; 13 McKenzia Theiler (Calaveras) 26.17; 19 Amber Bond (Patterson) 27.63.

400 — 1 Jazmin Harper (Oakmont) 55.59; 19 Dana DeCoste (Bret Harte) 1:02.65.

800 — 1 Rebecca Hammond (Davis) 2:17.67; 11 Kim Turner (Sonora) 2:24.14; 20 Kathleen Brooks (Hughson) 2:31.94.

100 hurdles — 1 Daje Pugh (Fairfield) 14.40; 16 Courtney Whitlock (Sierra) 16.85.

300 hurdles — 1 T'Keyah Birkley (Foothill) 43.76; 10 Alexis Heredia (Modesto) 47.18; 11 Kasey Fisher (Hughson) 47.30; 16 Jasveen Brar (Central Valley) 48.40; 17 Courtney Whitlock (Sierra) 48.48; 23 Karina Casares (Livingston) 50.13; 25 Stephanie Ebersole (Grace Davis) 50.94.

400 relay — 1 St. Francis 48.28; 19 Oakdale (Emily Coleman, Jaci Powell, Taya Sebring, Kristen Hoy) 51.35; 20 Sierra (Courtney Whitlock, Rebacca Whitlock, Taylor Wilson, Shanedra Pitts) 51.49.

1,600 relay — 1 Woodcreek 3:58.27; 14 Pitman (Jasmine Roberson, Katie Staack, Aman Hundal, Vickie Rouse) 4:09.51; 21 Oakdale (Kim Linder, Sara Aguayo, Jaci Powell, Kristen Hoy) 4:16.03.

**High jump — 1 Samantha Balentine (Lodi) 5-7; 10 Valerie Moore (Modesto Christian) 4-11.

**Long jump — 1 Latasha Spriggs (Armijo) 18-04¾; 8 Tessa Gonzales (Calaveras) 16-03¼; 11 Taylor Wilson (Sierra) 16-½; 18 Melita Kautz (Linden) 15-02¾.

**Shot put — 1 Jackie Alhoo (St. Mary's) 45-07¼; 2Rebacca Hammar (Buchach Colony) 39-09¼; 5 Erica Sickert (Pitman) 38-9¼; 17 Cristina Westover (Sierra) 33-3¾; 18 Michelle Davis (Grace Davis) 32-09¾.

**-Finals, top 3 to state

BOYS

100 — 1 Jordan Morrow (Rodriguez) 10.72Q; 9 Donovan Wallace (Riverbank) 10.99; 10, Kenny Johnson (Los Banos) 11.03; 20 David Biscevic (Central Catholic) 11.25.

200 — 1 Rashad Ross (Vallejo) 21.25; 16 Donovan Wallace (Riverbank) 22.73; 19 David Biscevic (Central Catholic) 23.08.

400 — 1 Tom Blocker (Jesuit) 49.23; 4 Jake Hummel (Calaveras) 49.93; 16 Chandler Morrison (Central Catholic) 52.41.

800 — 1 Matt Case (Del Campo) 1:55.23; 3 Chris Izqueirdo (Grace Davis) 1:57.18; 11 Mason Cabral (Pitman) 1:58.23; 17 Chris Nunez (Riverbank) 2:00.09; 22 Arshpreet Sidhu (Livingston) 2:12.17.

110 hurdles — 1 Kyler Martin (Vacaville) 14.17; 4 Angell Mayfield (Weston Ranch) 14.36; 8 Matt Wooding (Livingston) 14.94; 14 Matthew Nichols (Merced) 15.52; 18 Chris Jacobs (Summerville) 15.79.

300 hurdles — 1 R.J. Frasier (Jesuit) 38.19; 8 Chris Jacobs (Summerville) 40.05; 12 Matthew Nichols (Merced) 41.19; 14 Matt Wooding (Livingston) 41.35; 19 Jaime Cortez (Atwater) 42.14; 21 Rodrigo Lopez (Livingston) 43.69.

400 relay — 1 Jesuit 41.92; 6 Atwater (Juliann Horta, Jacob Bautista, Steven Buffer, Steven Odom) 43.32; 18 Linden (Manuel Perez,Carlos Perez, Austin Alvarez, Angelo Freeman) 44.77.

1,600 relay — 1 Laguna Creek 3:21.38; 4 Grace Davis (Traejon Edwards-Hunter, Justin Nesbitt, Weston Toste, Darnell Drew) 3:22.18; 11 Atwater (Andrew Morgan, Jaime Cortez, Jacob Bautista, Steven Buffer) 3:27.03; 16 Sierra (Jonathan Scherry, Zolton Knapps, Ryan Erion, Reuben Lopez) 3:32.68; 17 Oakdale (John Brunk, Nicky Batteate, Isaiah Mendez-Borba, Daniel Linder) 3:33.05; 19 Calaveras (Jake Hummel, Garrett Fisk, Javan Bowsher, Cody Jones) 3:35.83.

** Discus — 1 Andrew Titherington (Jesuit) 165-02; 8 Albert Millan (Livingston) 151-08; 11, Brandon Cavanaugh (Escalon) 146-8; 14, Aaron Lucas (Johansen) 144-8; 15, Raul Millan (Livingston) 144-8.

** High jump — 1 Robbie Simmons (Rocklin) 16-4; 8, Tyler Murdoch (Oakdale) 13-10; 19, Marcus Phillips (Bret Harte) 12-4; 19, Joey Camarda (Modesto) 12-4.

** Long jump — 1 Justin Sutter (Granite Bay) 23-6; 8, Afrikaa Holloway (Merced) 26-8¾; 9, Kenny Johnson (Los Banos)21-8½.

**-Finals, top 3 to state

  Comments